Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Recenzja telefonu Nokia X2-02

W dzisiejszych czasach najważniejszymi parametrami przy wyborze nowej komórki jest wielkość ekranu i najnowsza wersja systemu operacyjnego. Jeśli jednak Ty wolisz „klawiszowe” telefony, Nokia X2-02 powinna przypaść Ci do gustu. Aby się o tym przekonać, przeczytaj poniższą recenzję.

Wyposażenie

W małym pudełku oprócz samego telefonu znajdziemy baterię litowo-jonową o pojemności 1020 mAh, słuchawki douszne, ładowarkę, kartę gwarancyjną i 90 stronicową instrukcję obsługi. Najbardziej zauważalny jest brak kabelka USB, jednak bez problemu można go dokupić w większości sklepów z elektroniką za około 10zł.

Nokia X2-02 - pudełko

Obudowa

Frontowa część telefonu nie odbiega zbytnio budową od innych telefonów z klawiaturą. Od góry znajduje się słuchawka, ekran, przyciski i klawiatura numeryczna. Tył jest mniej typowy – tu oprócz oczka aparatu i wklęsłego logo Nokii znajduje się drugi głośnik. Nigdzie nie dostrzegłem mikrofonu, ale biorąc pod uwagę jego powszechne umiejscowienie w innych telefonach jest on gdzieś w dolnej części przedniego panelu.

Nokia X2-02 - przód tył

Znacznie ciekawsze są krawędzie. Na górnej umiejscowiono gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5mm umożliwiające podłączenie jakichkolwiek słuchawek z taką końcówką, port miniUSB oraz wejście na ładowarkę. Odnośnie USB: jest ono zasłonięte plastikową zaślepką, której zastosowanie nie było chyba całkiem przemyślane przez inżynierów Nokii. Raz, że częste jej odginanie może spowodować odkształcenie, przez co nie będzie idealnie przylegać do obudowy, a po drugie – utrudnia ona włożenie wtyczki do portu. Trzeba jedną ręką odginać przesłonkę, a drugą wkładać kabel.

Wracając do krawędzi, na lewym boku urządzenia umieszczono klawisz muzyczny mogący służyć jako skrót do odtwarzacza lub radia oraz wejście na karty pamięci microSD do 32GB pojemności, natomiast na prawym dwa przyciski do regulacji głośności i gniazdo na drugą kartę SIM. Wejścia na kartę pamięci i kartę SIM mają ze sobą wiele wspólnego. Oba są zamontowane tak, że elementy do nich trzeba wkładać złączami do góry. Oba są też zasłonięte plastikowymi elementami, ale w inny sposób niż port miniUSB. Tutaj zamiast odginania trzeba przekręcić przesłonkę. Według mnie jest to o wiele lepsze rozwiązanie od tego zastosowanego na górze.
Dolna krawędź została najmniej obdarzona, ponieważ znajdziemy na niej jedynie otwór, do którego można przyczepić np. brelok, diodę itp.

Nokia X2-02 - góra dół

Kształt X2-02 jest nietypowy. Nie jest to popularny prostokąt z zaokrąglonymi rogami. Boki urządzenia nie są proste, a ukośne, przez co jest ono szersze na bokach niż przedni panel i zwęża się od tyłu dzięki zaokrąglonej klapce. Spotkałem się z opinią, że ta Nokia jest kanciasta i może rzeczywiście jest, ale dzięki temu wyróżnia się budową od innych aparatów.

Obudowa telefonu została wykonana z trzech rodzajów plastiku. Cały przód i boki są stworzone z czarnego, połyskującego materiału, góra i dół to czarny, lekko chropowaty plastik, a całą tylną klapkę wykonano z ciemnoszarego (dostępne są też inne kolory), również połyskującego tworzywa. Trzeba dodać, że tył jest zaokrąglony na bokach, przez co telefon lepiej leży w dłoni.

Niestety, obudowa nie jest idealnie wykonana. Oprócz wyżej wspominanej zaślepki na USB kolejną wadą budowy tego telefonu są klawisze boczne. O ile przycisk muzyczny jest w miarę dobrze zamontowany, tak już te od regulacji głośności nie. Są one luźno osadzone i sprawiają wrażenie, jakby miały wypaść. Jeszcze jedną rzeczą budzącą niepokój może być trzeszczenie klawisza kierunkowego. Jednak po jakimś czasie się wyrabia i problem znika. Tylna klapka potrafi zatrzeszczeć przy mocniejszym ucisku, a dla osób lubiących czystość mankamentem może być też sporo miejsc, w których zbiera się bród, ale przy takiej ilości złączy, przycisków i elementów obudowy ciężko byłoby ich uniknąć.

Nokia X2-02 - boki lewo prawo

Ekran

W tym przypadku mamy przyjemność z chyba najczęściej montowanym w telefonach wyświetlaczem o rozdzielczości 240×320 (2,2”). Obsługuje on paletę barw o ilości 65 tysięcy kolorów. Słabo w porównaniu do 256 tys czy nawet 16 mln, ale zapewne dla większości z nas ilość wyświetlanych kolorów nie robi większej różnicy, a dzięki ich mniejszej liczbie bateria będzie trzymała dłużej.

Aparat

Do robienia zdjęć i filmów możemy użyć 2 Mpix aparatu. Jakość zdjęć w dobrych warunkach jest według mnie zaskakująco dobra, jednak już przy gorszym oświetleniu zauważymy pikselozę, prześwity i inne defekty. Sytuacja dodatkowo pogarsza się, gdy użyjemy zoomu. Wraz z wzrostem poziomu powiększenia zdjęcia stają się coraz bardziej niewyraźne. Na szczęście w ustawieniach znajdziemy mnóstwo opcji, które w jakimś stopniu mogą zredukować te niedoskonałości m.in Efekty i Balans bieli.
Z filmami jest gorzej. Wprawdzie są one w miarę płynne i wyraźne, ale nie unikniemy na nich kwadracików, a dodatkowym minusem są sporadyczne lagi przy ich odtwarzaniu.

System

X2-02 działa pod kontrolą najnowszego do tej pory OS Nokii oznaczonego jako S40v6. Ma on do swojej dyspozycji 32 MB pamięci RAM, co jest wystarczającą ilością w takim telefonie. Nie mogę narzekać na działanie systemu, chociaż ma w sobie kilka błędów. Wymienię je w punktach, aby były bardziej widoczne:

  • Samoczynne włączanie się klienta poczty email po każdym wgraniu czegoś na telefon w trybie „Pamięć masowa”.
  • Nie da się wyłączyć tekstu pomocy. Mimo odznaczonej tej opcji w ustawieniach ten nadal się pojawia.
  • Dla jednych to błąd, dla innych sposób wyrażania sympatii – zdarza się, że telefon do nas „mruga” 😉 tzn. na chwilkę gaśnie ekran. Nawet nie cały, czasem mignie tylko jego środek. Najczęściej występuje to w grach.
  • Przy dwóch różnych aplikacjach zdarzyło mi się, iż telefon się zaciął. Nie dało się na nim nic zrobić, nawet wyłączyć. Dopiero wyjęcie baterii powodowało powrót do normalnego stanu.
  • Wczytanie zdjęć w „Moich zdjęciach” trwa kilka sekund (przy 4 zdjęciach! Strach pomyśleć, ile czasu ładowałoby się np. 100 fotografii)

Niestety, nie ma co liczyć na aktualizację naprawiającą te błędy.

Nokia X2-02

Aplikacje

Nokia hojnie wyposaża swoje urządzenia w gry i aplikacje. W X2-02 znajdziemy trzy pełne wersje gier: Bounce Tales, City Bloxx i Diamond Rush. Aplikacji jest jeszcze więcej m.in. Facebook, Sklep Nokia Ovi, Tweets by Nokia (Twitter), klient poczty e-mail i przeglądarka internetowa Nokia Xpress. Producent chwali się, że ich przeglądarka konwertuje wielkość stron, przez co są one ładowane szybciej i pobierają mniej transferu. Przeprowadzone przeze mnie na kilku stronach testy wykazały jednak, że jest ona słabsza w działaniu od popularnej Opery Mini. Dodatkowo niektórych stron jak np. mojej nie chciała w ogóle otworzyć lub robiła to dopiero po kilku próbach.
Na temat klienta poczty e-mail nie mogę się zbytnio  wypowiedzieć. Z szybkich testach zauważyłem, że jego interfejs jest przejrzysty i wygodny w obsłudze, a i z czytaniem wiadomości radzi sobie dobrze.
Większość wgrywanych przez nas aplikacji jest prawidłowo otwierana, jednak, jak już wyżej pisałem, błędy się zdarzają.

Pamięć

Telefon został wyposażony w 64 MB pamięci wbudowanej, którą można poszerzyć dzięki kartom pamięci. Zależnie od jakości czytanie z nich danych może zajmować różne czasy np. otwarcie folderu z karty pamięci class4 (Toshiba), w którym było 70 gier zajmuje ok. 30 sekund.

Bateria

Ogólnie jestem zadowolony z wytrzymałości tej 1020 mAh baterii. W przypadku samego leżenia z dwoma aktywnymi kartami SIM telefon wytrzymuje mniej/więcej 6 dni. W przypadku ciągłego grania ubytek pierwszej kreski na wskaźniku zauważymy po około 3-4 godzinach. Ubytki baterii są też zauważalne przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności. Niestety, nie ma możliwości ładowania przez USB. W moim przypadku telefon ląduje pod ładowarką średnio 1-2 razy w tygodniu, co uważam za niezły wynik.

Głośność

Komórki Nokii oznaczone literką „X” charakteryzują się rozbudowanymi funkcjami muzycznymi. Taki telefon niewątpliwie powinien być głośny. I jest! Świadczyć o tym może to, że kilka razy aż podskoczyłem ze strachu, gdy zaczął dzwonić z ustawioną maksymalną głośnością dzwonka leżąc blisko mnie 🙂

Jak napisałem na początku, telefon posiada dwa głośniki: przedni i tylny. Pierwszy z nich jest wykorzystywany tylko podczas rozmów telefonicznych, drugi odpowiada za wydawanie reszty dźwięków np. muzyki czy sygnałów słabej baterii, aparatu itp.

Funkcje dodatkowe

X2-02 posiada dwie opcje, których obecność wyróżnia ją od wielu innych komórek. Pierwsza z nich to Dual SIM i towarzysząca mu technologia Easy Swap pozwalająca na wymianę karty SIM bez konieczności wyłączania urządzenia. Slot na SIMkę znajduje się na jego boku, dzięki czemu nie trzeba wyjmować baterii do jej instalacji. Tyczy się to tylko drugiej karty – pierwszą wsadzamy normalnie do wnętrza telefonu poprzez zdjęcie tylnej klapki.
W menu głównym znajdziemy specjalny skrót do aplikacji zarządzającej ustawieniami obu kart. Do każdej z nich można przypisać konkretne czynności: Połączenia, Wiadomości SMS, Wiadomości MMS i Dane pakietowe. Ponadto podobno potrafi zapamiętać ustawienia pięciu różnych SIMów. W przypadku nieprzypisania karty do konkretnych opcji przed każdym jej wykonaniem telefon będzie pytał, której karty ma użyć.

Telefon ten został wyposażony również w wewnętrzną antenę i  transmiter FM pozwalające odpowiednio na słuchanie radia bez konieczności podłączenia słuchawek oraz na odtwarzanie piosenek z telefonu lub karty pamięci na innym urządzeniu jak np. odtwarzacz samochodowy bez łączenia obu urządzeń kablem. Radio działa bez zarzutów – odnajduje wszystkie popularne stacje i zapewnia ich słuchanie w dobrej jakości. Transmitera nie używałem, więc nie mogę ocenić, jak działa.

Podsumowanie

Nokia X2-02 ma kilka rzeczy które można uznać za wady, ale tylko od nas zależy, jak je ocenimy. Mi np. przeszkadza luz przycisków głośności, ale inni mogą tego nawet nie zauważyć. Dzięki opcjom opisanym w poprzednim podtytule jego funkcjonalność jest wyższa od innych komórek. O jego wyjątkowości świadczy również kształt, który też nie każdemu może się spodobać i wygląd, który powoduje, że nie będziemy się wstydzić wyjąć naszej Nokii wśród posiadaczy smartfonów. Wadą może być też spora ilość błędów systemu, ale nie są one na tyle poważne, aby utrudniać korzystanie z niego, a niska cena tej komórki (od 250 zł) pozwala je przeboleć.

Wszystkie pytania dotyczące Nokii X2-02 proszę zadawać w komentarzach – na każde odpowiem 🙂

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+