Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

„Konto dla Młodych” w PKO – Zalety i Wady

Obecnie nie wyobrażam sobie życia bez posiadania konta bankowego. Korzyści, jakie ono daje są tak duże, że coraz więcej osób się na nie decyduje. Po nagłej zmianie typu mojego konta w Banku Zachodnim WBK postanowiłem założyć konto osobiste w PKO Banku Polskim. W tej recenzji postaram się przedstawić zalety i wady „Konta dla Młodych”.

Zakładanie konta

Mogłem to zrobić na dwa sposoby: w placówce banku lub przez Internet. Zdecydowałem się na drugi z nich, bo jest dla mnie wygodniejszy, a poza tym dzięki temu mogłem wziąć udział w programie „Mam PKO”, w ramach którego za założenie konta z polecenia kolegi otrzymałem 100 złotych, a on 50 złotych. Po około 30 minutach od wysłania wniosku odebrałem telefon od pracownika banku, który dzwonił w celu potwierdzenia danych podanych w formularzu. Trochę mnie to zdziwiło, ponieważ była sobota, w dodatku około godziny 17:00. Po zweryfikowaniu informacji zapewnił mnie o przybyciu kuriera z umową w ciągu 5 dni roboczych oraz… zaproponował wzięcie pożyczki, wspominając, że przyda się dodatkowa gotówka na święta! Na szczęście nie był nachalny i po wyrażeniu swojego niezainteresowania nasza rozmowa się zakończyła.

W czwartek otrzymałem maila od firmy kurierskiej z informacją, że mają dla mnie paczkę. Następnego dnia w obecności kuriera podpisałem wszystkie umowy oraz otrzymałem ich kopie. W kopercie kurierskiej oprócz dużej koperty z tymi umowami były też dwie mniejsze z kartą debetową i PINem do niej. Ich obecność mnie zaskoczyła, ponieważ w WBK kartę otrzymałem dopiero po kilku dniach od podpisania umowy zwykłym listem. Tutaj obyło się bez czekania, więc byłem zadowolony.

Od założenia konta minęło prawie 3 miesiące. Myślę, że to wystarczający czas, aby się z nim zapoznać i móc Wam przekazać rzetelne informacje na jego temat. Jako wstęp, polecam zajrzeć do tabeli opłat i prowizji, która jest dostępna tutaj. A jeśli nie lubisz wstępów to przejdź od razu do następnego akapitu 😉

Zalety „Konta dla Młodych”

 • Własny login zamiast numeru klienta służący do logowania
 • Możliwość zmiany wyglądu karty debetowej – co prawda kosztuje ona 14,90 zł, ale zdecydowałem się na to, ponieważ przywiązuję dużą wagę do otaczających mnie rzeczy, a standardowa czerwona mi się po prostu nie podobała. Opłata została pobrana z konta na początku następnego miesiąca kalendarzowego po tym, w którym je założyłem.
 • Darmowe powiadomienia e-mail o wszystkich aktywnościach związanych z kontem – możemy wybrać, z jakich działań chcemy otrzymywać powiadomienia. Ja np. zaznaczyłem ich otrzymywanie tylko w przypadku wpływu pieniędzy na konto.
 • Duża liczba placówek banku i bankomatów PKO.
 • Bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą.
 • Błyskawiczne pojawienie się środków na koncie po ich wpłacie w placówce banku – nie wiem, jak wygląda taka wpłata w przypadku innych banków, dlatego zaliczam to do zalet.

Wady „Konta dla Młodych”

 • Brak kodów potwierdzających SMS do logowania – funkcjonalność, z której korzystałem w poprzednim banku, dzięki której przy logowaniu oprócz loginu i hasła trzeba też wpisać kod z otrzymanego SMSa.
 • Działanie serwisu iPKO – zdarza się, że strona wyświetla komunikaty o błędach, po czym następuje wylogowanie. Występuje to losowo np. podczas potwierdzania zlecenia przelewu, przy potwierdzeniu płatności kodem BLIK, a nawet podczas przeglądania historii transakcji. Co ciekawe, kolega nie ma takich problemów.

iPKO - błąd połączenia

 • Reklamy w serwisie iPKO – o ile te dotyczące funkcjonalności konta mogę zrozumieć, tak bannery zachęcające do wzięcia pożyczki są dla mnie przegięciem.
 • Długi czas pomiędzy dokonaniem płatności, a jej rozliczeniem w systemie – najczęściej mija dwa dni pomiędzy zapłaceniem w sklepie kartą, a pojawieniem się tego w historii. Wpływ na to ma zapewne operator płatności działający w danym sklepie, ponieważ płatności z niektórych sklepów pojawiają się po jednym dniu, ale częściej trzeba czekać dwa, w czasie których wydane środki są zablokowane.
 • Wyświetlanie dat rozliczonych płatności – przykładowo: robię zakupy w piątek, a w historii są one wyświetlane jako wykonane w niedzielę. Po kliknięciu w szczegóły zobaczymy prawidłową datę, ale w szybkim podglądzie niestety jest tak jak przedstawiłem w przykładzie.
 • Brak przelewów ekspresowych na konta w innych bankach.
 • Płatne zlecenia stałe – ich ustanowienie przez serwis internetowy jest bezpłatne, ale za każde wykonanie płatności z jej zakresu pobierane jest 1,5 zł prowizji. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, ale jak mówi powiedzenie: „Ziarnko do ziarnka…”

Podsumowanie

Przy wyborze nowego konta brałem pod uwagę dwa banki: PKO i mBank. Oba oferują bardzo podobne konta dla młodych różniące się jedynie szczegółami, które dla mnie były mało istotne. Zdecydowałem się na „Konto dla Młodych” w PKO głównie z dwóch powodów: możliwość zarobienia 100 złotych i obecność placówki banku w mojej okolicy. Nadal z utęsknieniem wspominam swoje konto w banku WBK, które miało dla mnie ładniejszy i lepiej działający serwis internetowy oraz oferowało fajne promocje i innowacje (np. Android Pay), ale w PKO mam większość potrzebnych mi funkcjonalności bez dodatkowych opłat, więc na razie zostanę tutaj.

Możliwe, że niektóre opisane przeze mnie zalety lub wady dla innych nimi nie będą. Wypisałem je w odniesieniu do kont bankowych w mBanku i Banku Zachodnim WBK, z których również korzystam.

Obecnie trwa VI edycja akcji „Mam PKO” w ramach której zakładając konto z polecenia możesz otrzymać 100 złotych. Wystarczy, że złożysz wniosek na specjalnej stronie podając numer telefonu osoby, z której polecenia chcesz skorzystać. Jedynym warunkiem otrzymania wynagrodzenia jest wydanie 200 zł kartą i 10 zł BLIKiem w punktach handlowo-usługowych (bez transakcji internetowych). Ze spełnieniem tych zadań nie powinno być żadnego problemu, kartą można płacić w wielu miejscach, a mniej popularnego BLIKa użyć np. na stacjach benzynowych ORLEN.
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojego polecenia, skontaktuj się ze mną za pomocą formularza kontaktowego, a podam Ci swój kod polecenia oraz będę służył pomocą w razie jakichkolwiek pytań.

Na wszelkie pytania związane z tym wpisem chętnie odpowiem w komentarzach.

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+